Notice: Use of undefined constant SERVICE_DIR - assumed 'SERVICE_DIR' in /home/kunol/serwer/orunia-gorna/www/service_dir.inc on line 3
Segregacja Odpadów - Orunia Górna - Gdańsk - www.MojeOsiedle.pl
portal osiedli, dzielnic i miast
 
 
 
www.MojeOsiedle.plOrunia Górna › Segregacja odpadów
 
 
Aktualności
  Fakty - Listy - Opinie
 
  Komunikaty
 
Informator
  Inwestycje mieszkaniowe
 
  Rozkład ZKM
 
  Mapka osiedla
 
  Galerie
 
  Internet
 
  Park Oruński
 
  Rys historyczny
 
Spotkania
  Czat
 
  Ankiety
 
  Forum
 
  Kartki
 
  Ogłoszenia
 
Ważne!
  Szkoła: ZKPiG nr 6
 
  Policja
 
  SM "Orunia"
 
  SM "Południe"
 
  Parafia
 
Akcje - Porady
  Bezpieczne osiedle
 
  Segregacja odpadów
 
  Bezpieczne ferie zimowe
 
Niezbędnik
  Auto
 
  Bankomaty
 
  Edukacja
 
  Gastronomia
 
  Jedzenie na telefon
 
  Rozrywka
 
  Sklepy
 
  Sport
 
  Telefony
 
  Uroda
 
  Urzędy
 
  Usługi
 
  Zdrowie
 
 Warto odwiedzić
 
www.gdansk.pl
Urząd Miejski w Gdańsku

NET P.C.
Gdańsk - NaszeMiasto
Radio Gdańsk
Praca w Trójmieście
 Segregacja Odpadów

W miesiącu maju 2001r. na terenie osiedli "Orunia Górna" i "Południe" rozpoczęto realizację pilotażowego projektu selektywnej zbiórki odpadów organicznych i odpadów niebezpiecznych z jednoczesnym rozwijaniem bardziej intensywnej zbiórki makulatury, szkła, tworzyw sztucznych i puszek metalowych

Poradnik segregacji odpadów

Wymienione poniżej ODPADY NIEBEZPIECZNE zbieraj w domu, a następnie zanieś do samochodu, który będzie przyjeżdzał na osiedle w ustalone dni, dwa razy w miesiącu.

 • odpady zawierające rtęć (termometry, lampy rtęciowe, świetlówki, przełączniki)
 • środki ochrony roślin i ich opakowania
 • rozpuszczalniki, środki do wywabiania plam i inne odczynniki chemiczne
 • resztki farb i lakierów oraz opakowania po nich
 • smary, środki do konserwacji drewna i metali
 • inne
  Wszystkie odpady, a zwłaszcza sypkie zapakuj w foliowy worek w sposób umożliwiający ich późniejsze rozsegregowanie !!!

  Pozostałe ODPADY NIEBEZPIECZNE

 • przeterminowane i niewykorzystane lekarstwa zostawiaj w aptece przy ul. Krzemowej 16 lub ul. Strzelców Karpackich 2a, w specjalnym pojemniku (BEZ OPAKOWAŃ - KARTONIKÓW!!!)
 • małe baterie wrzucaj do specjalnej kieszeni znajdującej się w dole pojemnika do zbiórki szkła
 • zużyty akumulator oddaj do warsztatu lub sklepu przy zakupie nowego
 • przepracowany olej i inne płyny samochodowe oraz smary wymieniaj i pozostawiaj w warsztacie.
  Odpadów niebezpiecznych nie można spalać, zakopywać, wyrzucać do lasu, usuwać do kanalizacji sanitarnej, mieszać z innymi odpadami domowymi !!!

  Do pojemnika z napisem "ODPADY ORGANICZNE" wrzuć: odpady kuchenne i odpady ogrodowe. Nie wrzucaj: dużych ilości odpadów mięsa i ryb, zwłaszcza zepsutych.

  Do pojemnika z napisem "MAKULATURA" wrzuć: czyste gazety i kolorowe magazyny, katalogi, prospekty, ulotki, książki, czysty, nie zatłuszczony papier, kartony, pudła, tekturę falistą, torby i worki papierowe, stare sprawdziany, zeszyty. Nie wrzucaj: tłustego i zabrudzonego papieru, papieru i tektury pokrywanych folią metalową lub tworzywami sztucznymi, opakowań po mleku, sokach, mrożonkach, torebek plastikowych, kalki, folii.
  Do pojemnika z napisem "SZKŁO" wrzuć: czyste szklane: butelki po napojach, słoiki po dżemach, marynatach, mogą być zarówno całe, jak i potłuczone. Nie wrzucaj: zużytych żarówek i świetlówek, zakrętek od słoików, korków i kapsli, porcelany i fajansu, luster, szkła okiennego, szkła żaroodpornego i duralex-u.
  Do pojemnika z napisem "PLASTIK" wrzuć: otwarte plastikowe butelki po napojach, po kosmetykach i środkach chemii gospodarczej bez metalowych nakrętek, plastikowe opakowania po owocach. Nie wrzucaj: brudnych: torebek foliowych, folii z gospodarstwa domowego, pampersów, butelek po oleju, brudnych opakowań po żywności.
  Do pojemnika z napisem "PUSZKI" wrzuć: metalowe puszki po napojach, metalowe puszki po piwie. Nie wrzucaj: puszek po konserwach, farbach, lakierach i innych środkach chemicznych.

  ODPADY WIELKOGABARYTOWE
  Zmieniacie Państwo meble, pozbywacie się zużytego sprzętu gospodarstwa domowego? Rozwiązanie proste! Należy korzystać z tzw. 'wystawek', które będą organizowane dwa razy w trakcie trwania projektu. Wywóz odbywa się według ustalonego i ogłaszanego harmonogramu, bez ponoszenia dodatkowych opłat. Jeżeli jednak chcecie Państwo pozbyć się zbędnych rzeczy w innym terminie, warunki ich odbioru i wywozu należy uzgadniać indywidualnie z firmą wywożącą odpady z osiedla.

  ODPADY BUDOWLANE
  powstające przy remontach i modernizacji mieszkań, takie jak: gruz, elementy ceramiczne, instalacje metalowe i winidurowe, odpady drewna, szkła, tworzyw sztucznych, złom, nie mogą trafiać do ogólnych pojemników osiedlowych. Należy je usuwać wyłącznie do kontenerów, które można indywidualnie zamawiać w firmie wywozowej. Kto posiada możliwości może własnym transportem dostarczyć je do Zakładu Utylizacji w Gdańsku Szadółkach.

  ZUŻYTE POJAZDY SAMOCHDOWE
  Problem pozbycia się przez mieszkańców zużytych samochodów jest rozwiązany w skali miasta. Samochody przeznaczone do kasacji są przyjmowane w następujących miejscach: "Centrozłom" Sp. z o.o. Gdańsk, ul. Litewska 16; PHU "Raan" Gdańsk, ul. Toruńska 10. Ww. jednostki posiadają koncesje na wydanie dokumentu upoważniającego do wyrejestrowania samochodu.

  POZOSTAŁE ODPADY KOMUNALNE
  należy gromadzić w pojemnikach na terenie osiedla, skąd odbierze je firma wywozowa i dostarczy na składowisko.


 • pilotażowy program selektywnej zbiórki ODPADÓW ORGANICZNYCH oraz intensywniejsza zbiórka makulatury, szkła, tworzyw sztucznych i puszek metalowych jest zorganizowana przez

  ze środków Funduszu MATRA z Ministerstwa Ochrony Środowiska Holandii

  Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
  Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2023  |   Redakcja  |   O nas  |   Regulamin Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO