Notice: Use of undefined constant SERVICE_DIR - assumed 'SERVICE_DIR' in /home/kunol/serwer/orunia-gorna/www/service_dir.inc on line 3
Bezpieczne Osiedle - Orunia Górna - Gdańsk - www.MojeOsiedle.pl
portal osiedli, dzielnic i miast
 
 
 
www.MojeOsiedle.plOrunia Górna › Bezpieczne osiedle
 
 
Aktualności
  Fakty - Listy - Opinie
 
  Komunikaty
 
Informator
  Inwestycje mieszkaniowe
 
  Rozkład ZKM
 
  Mapka osiedla
 
  Galerie
 
  Internet
 
  Park Oruński
 
  Rys historyczny
 
Spotkania
  Czat
 
  Ankiety
 
  Forum
 
  Kartki
 
  Ogłoszenia
 
Ważne!
  Szkoła: ZKPiG nr 6
 
  Policja
 
  SM "Orunia"
 
  SM "Południe"
 
  Parafia
 
Akcje - Porady
  Bezpieczne osiedle
 
  Segregacja odpadów
 
  Bezpieczne ferie zimowe
 
Niezbędnik
  Auto
 
  Bankomaty
 
  Edukacja
 
  Gastronomia
 
  Jedzenie na telefon
 
  Rozrywka
 
  Sklepy
 
  Sport
 
  Telefony
 
  Uroda
 
  Urzędy
 
  Usługi
 
  Zdrowie
 
 Warto odwiedzić
 
www.gdansk.pl
Urząd Miejski w Gdańsku

NET P.C.
Gdańsk - NaszeMiasto
Radio Gdańsk
Praca w Trójmieście
 Bezpieczne Osiedle

Należy pożegnać się z mitem, że solidne zabezpieczenie drzwi i okien jest oznaką bogactwa i będzie kusiło przestępców. Prawie w każdym mieszkaniu znajdują się rzeczy atrakcyjne dla włamywacza, a przestępcy z reguły wybierają domy najsłabiej zabezpieczone i te gdzie ryzyko wpadki jest najmniejsze. Im solidniejsze i bardziej pomysłowe środki zaradcze , tym mniejsza szansa na niepożądaną wizytę złodzieja.

NIE POZWÓL, BYŚ STAŁ SIĘ OFIARĄ PRZESTĘPCY !!!

BEZPIECZEŃSTWO W DOMU - Uczyń dom tak bezpiecznym jak tylko możesz, nie zamieniając go w fortecę.

1. Wyposaż okna i drzwi w dobre zamki, rygle i zasuwy. Pamiętaj aby ich zawsze używać nawet gdy jesteś w mieszkaniu a zwłaszcza gdy jest poza nim.
 

2. Zainstaluj łańcuch do drzwi i wizjer o jak najszerszym kącie obserwacji.
 

3. Jeśli stać Ci na to załóż alarm przeciwwłamaniowy przez firmę , która sprawdzona jest przez Policję.
 

4. Nie trzymaj kosztowności w domu, zdeponuj je w banku.
 

5. Po zmroku staraj się aby wnętrze Twojego mieszkania nie było widoczne z zewnątrz, w szczególności gdy mieszkasz na niższym piętrze. Zaciągaj zasłony lub żaluzje.
 

6. Kiedy telefonuje do Ciebie osoba której nie znasz. nie mów że mieszkasz sam. Nie udzielaj też żadnych innych szczegółowych informacji dotyczących Twojej osoby.
 

7. Pomyśl o posiadaniu telefonu przenośnego tak aby zawsze był pod ręką. Jeśli masz taką możliwość zaprogramuj sobie nr telefonu na Policję lub kogoś zaufanego.
 

8. Dbaj szczególnie o klucze do mieszkania. Gdy zauważysz ich brak może to oznaczać , że zostałeś okradziony, Natychmiast wymień wszystkie zamki. Nie dawaj złodziejowi szans.

Na progu mieszkania - Twój dom to Twoje terytorium. Nie wpuszczaj do domu żadnych nieznajomych, dopóki nie będziesz ich pewny.

1.Jeśli usłyszysz dzwonek do drzwi użyj swojego wizjera lub stań blisko okna, aby zobaczyć kto jest na zewnątrz.
 

2.Jeśli zdecydujesz się otworzyć drzwi, zablokuj je łańcuchem zanim upewnisz się co do tożsamości oraz zamiarów osoby stojącej na zewnątrz.
 

3.Jeśli dzwoniący twierdzi, że jest policjantem, urzędnikiem lub rzemieślnikiem , poproś go o okazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej. Nie przejmuj się jeśli Twoja prośba spowoduje zdenerwowanie osoby do której jest kierowana.
 

4.Jeśli ciągle masz wątpliwości co do wiarygodności legitymowanej osoby, poproś tę osobę aby zadzwoniła lub przyszła ponownie wówczas gdy nie będziesz sam.
 

5.Jeśli odwiedzi Cię osoba reprezentująca firmę , skontaktuj się z firmą , zadzwoń do biura, które go wysłałaby sprawdzić cel przybycia.
 

6.Jeśli ujrzysz kogoś w swoim domu, nie narażaj się na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez próbę zatrzymania napastnika. Skoncentruj się na wszczęciu alarmu. Zapamiętaj rysopis.
 

7.Jeśli nie masz pewności co do osoby która Cię odwiedziła zadzwoń na Policje pod numer 997 i powiedz o tym. Nie przejmuj się jeśli będzie to fałszywy alarm.

JAK USTRZEC SIĘ WŁAMANIA - Jeśli chcesz aby włamywacz nie okradł Twojego mieszkania z dorobku całego życia, musisz okazać się sprytniejszym i przebieglejszym od niego

Przestępcy z reguły wybierają domy najsłabiej zabezpieczone i te , gdzie ryzyko wpadki jest najmniejsze. Wykorzystują każdy błąd gospodarza. Ustąpią gdy trafią na bardziej przebiegłych od siebie. Im solidniejsze i bardziej pomysłowe środki zaradcze, tym mniejsza szansa na niepożądaną wizytę złodzieja.

Z reguły włamywacze mają mało czasu. Najczęściej działają w dzień, kiedy dorośli są w pracy, a dzieci w szkole. Istnieje natomiast duże ryzyko niespodziewanego pojawienia się świadka.

Sprawą najważniejszą jest właściwe zabezpieczenie wszystkich drzwi. Nie tylko frontowych. Standardowe drzwi w bloku częsta wykonane są ze sklejki i płyty pilśniowej, a więc są bardzo słabe.

Najlepiej byłoby wymienić je razem z framugą na nowe tzw. antywłamaniowe. Można też polecić zamontowanie drugich, dodatkowych drzwi, najlepiej otwieranych na zewnątrz, można je wzmocnić obijając blachą .Wzmacniając drzwi nie można zapomnieć o zawiasach przeciwwywarzeniowych. Ważne jest również zamontowanie dobrej jakości zamków, najlepiej tych posiadających dobrą opinię Instytutu Mechaniki Precyzyjnej czy tez Zakładu Kryminalistyki Komendy Głównej Policji. Jeśli natomiast decydujemy się na zamek renomowanej firmy z ruchomymi zapornicami w trzech kierunkach, to nie ma potrzeby "dozbrajania" drzwi dodatkowymi zamkami.

Bardzo ważną rolę odgrywa prawidłowo założony łańcuch i wizjer o kącie widzenia nawet 200 stopni. Tylko taki daje gwarancję dobrej obserwacji osób ukrywających się za drzwiami. łańcuch zapornica powinien być tak zamontowany , że zdjąć go można tylko przy drzwiach zamkniętych. Bardzo dobre są zapornice, w których maksymalne naprężenie / np. podczas próby siłowego otwarcia drzwi/ powoduje włączenie alarmu.

Nie wolno zapominać o futrynach. Framugi drewniane ze słojami są łatwe do wyłamania. Aby je wzmocnić należy wyposażyć je w bolce i plastikowe tuleje odporne na silny nacisk. Złodziejskie drogi do mieszkania wiodą bardzo często przez balkony, tarasy i okna, zwłaszcza te usytuowane na parterze i ostatnim piętrze domu.

Istnieje kilka sposobów zabezpieczenia okien. Jednym z nich są kraty. Założenie ich wiąże się ze zmianą wyglądu elewacji i wymaga zgody architekta. W budynki piętrowym mogą też służyć złodziejom jako drabina do wspinania się na wyższe piętra. Jednak należy pamiętać , że w razie pożaru kraty mogą stać się śmiertelną pułapką. Jeśli decydujemy się na założenie krat to od strony wewnętrznej i muszą one być otwierane na zamek lub kłódkę ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców. Czasem warto pomyśleć o wypróbowanych okiennicach czy żaluzjach. Dodatkowe zasuwy, zamki okienne i ograniczniki otwarcia także utrudniają wejście do środka.

W niektórych domach można spotkać oszklone drzwi do wspólnych korytarzy i mieszkań. Aby utrudnić włamanie , należy je okratować lub wymienić szkło na zbrojone. Właściciele domków jednorodzinnych nie mogą zapominać o solidnym zabezpieczeniu okienek piwnicznych, łazienkowych a także drzwi do garażu.

Osobom zamożniejszym można polecić całą paletę elektronicznych zabezpieczeń i alarmów reagujących na różne bodźce, np. zmianę temperatury, wilgotność, nacisk itp. Sygnalizatory mogą np. automatycznie włączać światło , gdy w polu widzenia czujników pojawi się intruz. Można również zainstalować urządzenie dyskretnie powiadamiające o włamaniu wybranego adresata np. sąsiada, którego można objąć takim "sąsiedzkim systemem alarmowym". Gdy do jednego z nich wtargnie włamywacz sygnał odzywa się u wszystkich pozostałych osób . Niektóre agencje ochrony mienia oferują także monitoring. Sygnał z podłączonego do systemu obiektu przesyłany jest drogą radiową lub telefoniczną do czynnej całą dobę stacji bazowej. Pełniący tam dyżur pracownik natychmiast kieruje do zagrożonego obiektu grupę interwencyjną i powiadamia Policję.

Alarm elektroniczny może także być podłączony do pagera właściciela. Duże znaczenie mają także domofony, bramy i kamery video. Dobrym stróżem jest również pies.

O bezpieczeństwie domu należy myśleć już podczas projektowania.

Rady i wnioski

1.Powinieneś wiedzieć i pamiętać, że mieszkanie nie jest najlepszym miejscem do przechowywania biżuterii, pieniędzy i innych cennych przedmiotów. Złodziej najłatwiej znajduje pieniądze i biżuterię ukryte w bieliźniarce, kredensie, książkach w doniczce z kwiatami i innych podobnych miejscach. Najbezpieczniej kosztowności zdeponować w skrytce depozytowej w banku.

2.Nie afiszuj się ze swym bogactwem. Nie opowiadaj o posiadanym przez Ciebie majątku swoim sąsiadom i znajomym. Niestety , wiele osób a zwłaszcza kobiety chcą zaimponować swoim bogactwem i opowiadają o tym sąsiadce, koleżance z pracy, znajomej, przygodnemu amantowi.

3.Unikaj zawierania przygodnych znajomości, zwłaszcza w lokalu przy kieliszku z ludźmi mało Ci znanymi, spotkanymi przypadkowo, z osobami z marginesu społecznego, a już na pewno nie zapraszaj ich do swojego domu.

4.Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność osób obcych przychodzących do Twojego mieszkania w sprawach zakupu różnego rodzaju przedmiotów, remontów , konserwacji instalacji, kontroli liczników itp. Nie wpuszczaj do mieszkania bez uzasadnionych powodów nieznanych Ci osób i nie nawiązuj z nimi kontaktów w celu wróżenia, transakcji handlowych itp.

Statystyki dowodzą, że prawie połowa wszystkich włamań miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu znajomościach. Tacy "przyszywani" znajomi jeśli nie okradli Cię lub jeśli nie włamali się do Twojego mieszkania po kilku lub kilkunastu dniach od wizyty to na pewno przeprowadzili dokładny wywiad i przekazali odpowiednie informacje swoim wspólnikom o tym jak włamać się i co można u Ciebie ukraść.

5.Uważaj na kręcące się nieznane Ci osoby na klatkach schodowych i w pobliżu domu, na podwórzu, zwłaszcza w godzinach pracy, wieczorem i w nocy. Zainteresuj się nimi, zapytaj czego szukają, dobrze się im przyjrzyj abyś zachował w pamięci ich rysopis. Twoje spostrzeżenia mogą okazać się bardzo pomocne przy ustalaniu tożsamości włamywaczy.

6.Dobrze zabezpiecz drzwi i okna w mieszkaniu ; wyposaż je w odpowiednie urządzenia techniczne : właściwe zamki, blokady , domofon oraz jeśli możesz w elektroniczną sygnalizację dźwiękową oraz świetlną. Jeśli jesteś właścicielem domku wolnostojącego, postaraj się go ogrodzić i oświetlić plac na którym stoi.

7. Jeśli masz odpowiednie warunki lokalowe: duże mieszkanie, ogród przy domu kup psa obronnego aby strzegł mieszkania podczas Twojej nieobecności.

8. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką i w innych łatwo dostępnych dla obcych miejscach. Dziecku idącemu do szkoły lub bawiącemu się na podwórku nie wieszaj kluczy na szyi, bo złodziej bardzo często wykorzystuje takie okazje.

9.Wychodząc z domu nie zostawiaj śladów wskazujących na nieobecność domowników np. korespondencji w skrzynce na listy, zaciągnięte zasłony na oknach. Wyjeżdżając na dłuższy czas nie zostawiaj nigdy mieszkania bez opieki. Poproś kogoś zaufanego o opiekę nad mieszkaniem.

10. Współdziałaj z sąsiadami, zwróć uwagę podczas ich nieobecności na ich dobytek. Zainteresuj się "odwiedzającymi" ich osobami, szczególnie mało Ci znanymi. Staraj się ustalić przyczynę hałasów: pukania, stukania, hałaśliwego otwierania zamków w mieszkaniach położonych w sąsiedztwie twojego. Postaraj się wspólnie z sąsiadami i mieszkańcami sąsiednich bloków społeczne komitety samoobrony chroniące mieszkania i mienie prywatne / samochody, piwnice, garaże/

11.Współdziałaj ściśle z gospodarzem domu/ dozorcą/ w celu zapewnienia porządku i ochrony mieszkań. Wpłyń na dozorcę aby jeśli tego nie robi zwracał uwagę na osoby kręcące się na klatkach i schodowych i w pobliżu domu, aby dbał o oświetlenie klatek i korytarzy, sprawność zamknięć drzwi wejściowych, na strychy i do piwnic.

12.Zgłaszaj swoje spostrzeżenia dzielnicowemu informując go o istniejących zagrożeniach , o złym zabezpieczenie drzwi i okien w Twoim bloku, o zaniedbaniach w dziedzinie ochrony mienia lokatorów przez administracje mieszkań. W przypadku włamań w bloku w którym mieszkasz staraj się o maksymalnie pomóc Policji w ustaleniu okoliczności przestępstwa i domniemanych sprawców, przekazując funkcjonariuszom swoje spostrzeżenia o zauważonych zdarzeniach, faktach przed zaistnieniem przestępstwa. Mogą się one przyczynić w bardzo poważnym stopniu do wykrycia sprawcy.

13. Nie toleruj istnienia w Twoim domu melin pijackich, skupiających alkoholików i inne osoby z marginesu społecznego, przyprowadzające przy okazji spożywania alkoholu obserwację i wywiad złodziejski o mieszkaniach i znajdującym się w nim mieniu.

14.Ubezpiecz Swoje mieszkanie aby w razie włamania zrekompensować poniesione straty materialne.

15.Pamiętaj ,że ani Policja ani sąsiad nie ustrzegą Cię przed złodziejem i włamywaczem, jeśli wykażesz w swoim postępowaniu nieostrożność, lekceważenie i niedbalstwo w zabezpieczeniu i ochronie Twojego mieszkania i majątku.

16.Jeśli toczy się dochodzenie lub śledztwo w sprawie o kradzież z włamaniem do Twojego mieszkania powinieneś wiedzieć , że prawo gwarantuje Ci możliwość występowania w postępowaniu karnym w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Uzyskujesz w ten sposób możliwość aktywnego uczestniczenia w postępowaniu karnym, pomagasz organom ścigania w gromadzeniu dowodów przestępstwa i przyczyniasz się do szybkiego wykrycia włamywaczy.

17. W każdym przypadku ustalenia sprawców kradzieży z włamaniem do Twojego mieszkania występuj z wnioskiem do prokuratora lub sądu o wniesienie w Twojej sprawie powództwa cywilnego przeciwko włamywaczom w celu dochodzenia od nich i na ich koszt roszczeń o zwrot poniesionych przez Ciebie strat materialnych w całości lub znacznej części.

18. Zapisz cechy charakterystyczne posiadanych przez Ciebie przedmiotów o znacznej wartości materialnej. Możesz tez wykonać ich zdjęcia lub szkice. W przypadku utraty tych przedmiotów te dane mogą przyczynić się do identyfikacji i szybkiego odzyskania utraconego mienia.

Co Policja powinna wiedzieć.

Jeśli stałeś się ofiarą przestępstwa, lub jeśli widziałeś lub słyszałeś coś podejrzanego , poniższe wskazówki mogą być bardzo pomocne w udzielaniu informacji dla Policji:

-czy widziałeś podejrzanego wcześniej

-w jakim jest wieku

-kolor włosów, zarost, kształt twarzy

-rodzaj ubioru

-znaki szczególne/ tatuaże, blizny itp/

-czy miał jakiś pojazd, czy możesz go opisać

-w jakim kierunku się oddalił

-czy z kimś rozmawiał, o co pytał


Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2023  |   Redakcja  |   O nas  |   Regulamin Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO