Notice: Use of undefined constant SERVICE_DIR - assumed 'SERVICE_DIR' in /home/kunol/serwer/orunia-gorna/www/service_dir.inc on line 3
Park Oruński - Orunia Górna - Gdańsk - www.MojeOsiedle.pl
portal osiedli, dzielnic i miast
 
 
 
www.MojeOsiedle.plOrunia Górna › Park Oruński
 
 
Aktualności
  Fakty - Listy - Opinie
 
  Komunikaty
 
Informator
  Inwestycje mieszkaniowe
 
  Rozkład ZKM
 
  Mapka osiedla
 
  Galerie
 
  Internet
 
  Park Oruński
 
  Rys historyczny
 
Spotkania
  Czat
 
  Ankiety
 
  Forum
 
  Kartki
 
  Ogłoszenia
 
Ważne!
  Szkoła: ZKPiG nr 6
 
  Policja
 
  SM "Orunia"
 
  SM "Południe"
 
  Parafia
 
Akcje - Porady
  Bezpieczne osiedle
 
  Segregacja odpadów
 
  Bezpieczne ferie zimowe
 
Niezbędnik
  Auto
 
  Bankomaty
 
  Edukacja
 
  Gastronomia
 
  Jedzenie na telefon
 
  Rozrywka
 
  Sklepy
 
  Sport
 
  Telefony
 
  Uroda
 
  Urzędy
 
  Usługi
 
  Zdrowie
 
 Warto odwiedzić
 
www.gdansk.pl
Urząd Miejski w Gdańsku

NET P.C.
Gdańsk - NaszeMiasto
Radio Gdańsk
Praca w Trójmieście
 Park Oruński

Kto wie, że jeszcze dwieście lat temu na południe od Gdańska, między Biskupią Górką a Lipcami, były aż cztery duże parki? Dwa nie istnieją już w ogóle. Dwa pozostałe umierają na naszych oczach.

Do dnia dziesiejszego nie przetrwał ani park, który niegdyś znajdował się przy ul. Kolonia Anielinki, założony przez ormiańskiego bogacza nazwiskiem Schahnasjahn, ani też sławny park Schopenhauera, gdzie dziś stoi oruński Dom Kultury. Z kolei malownicza leśna enklawa w Lipcach, której ozdobą był popularny przed wojną lokal Trzy Świńskie Łby, zdziczała zupełnie.

Tylko park Oruński, okolony malowniczymi wzgórzami, położony nad kanałem Raduni jeszcze się trzyma. Już czterysta lat temu posiadłość tę zdobił dworek myśliwski. Gospodarzami byli tu gdańscy rajcy, burmistrzowie, kupcy i znani uczeni. W XVII wieku ozdobą parku były stawy, strumienie i wodospady. Pełno było tu rzadkich okazów flory i fauny ogrodowej. Szczególną atrakcję stanowiły punkty widokowe i miejsca przeznaczone do kontemplacji. Pod koniec tego stulecia w ogrodowej rezydencji zatrzymał się król August II Sas przed uroczystym wjazdem do Gdańska.

W wieku XVIII zgodnie z obowiązująca wówczas modą plan parku stał się jakby mniej regularny, bardziej asymetryczny i swobodny. Na znaczeniu zyskują wspomniane wcześniej, przemyślnie usytuowane, punkty widokowe. Na przestronnej i nasłonecznionej polanie między stawami urządzony zostaje wielki, jak na owe czasy, ogród botaniczny ze szklarnią, w której hodowano egzotyczne rośliny (m.in. ananasy, cytrusy, a nawet kawę). To niestety były ostatnie lata świetności. Wojska napoleońskie, które przetoczyły się tu na początku kolejnego stulecia, doprowadziły park do ruiny. To, co powstało tu później, to już tylko okrojona namiastka. Odwiedzający w dwudziestoleciu międzywojennym ogród, gdański poeta Hans Georg Siegler określa go mianem rajskiego Edenu.

Jeszcze kilka lat temu widoczny był wieloletni brak zainteresowania ze strony gospodarza obiektu. Nadal nie ma tu nawet tablicy, która informowałaby o dawnych dziejach tego zielonego zabytku. Sam ogród jest jednak dziś dobrze utrzymany. Jest tu wiele kolorowych kwietników, iglaków sadzonych wzdłuż alejek spacerowych, dwa duże stawy i park zabaw dla najmłodszych. Pomiędzy stawami biegnie wązka strużka. Zwłaszcza, położony w głębi ogrodu, staw urzeka widokiem stojących wzdłuż linii brzegowej wierzb płaczących, których gałęzie sięgają wody. Dzięki położeniu na uboczu i mniejszemu zgiełkowi panuje tu dużo spokojniejszy klimat niż w parku oliwskim. W dawnym pałacyku mieści się obecnie przedszkole nr 9. Tuż obok stoi stylowa oficyna sprzed kilkuset lat. I jest to, niestety, najgorzej utrzymana część tego komleksu. Pomazane przez "amatorów farby w sprayu"mury zabytkowych budynków brzydko wyglądają na tle malowniczego ogrodu.

BG, ML

Źródło: Gazeta Wyborcza, http://www.wyborcza.pl/Iso/Regiony/Gdansk/, sierpień 2001

Zobacz także:
Galeria zdjęć Parku Oruńskiego

Portal www.MojeOsiedle.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników serwisu. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.
Copyright © www.MojeOsiedle.pl 2001-2024  |   Redakcja  |   O nas  |   Regulamin Forum Dyskusyjne MOJE OSIEDLE, DZIELNICA i MIASTO