W okresie od 9 do 15 maja br. rachmistrz spisowy złoży wszystkim Polakom pierwszą wizytę, w czasie której poinformuje o celach i zasadach spisów oraz uzgodni konkretny termin spisywania. Właściwy spis zostanie przeprowadzony podczas kolejnej wizyty w dniach od 21 maja do 8 czerwca 2002 r.
W okresie od ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań (1988 r.) oraz Powszechnego Spisu Rolnego (1996 r.) w kraju zaszły poważne zmiany, obejmujące praktycznie wszystkie sfery życia. Dokładnych informacji o skali i kierunkach dokonujących się zmian mają dostarczyć prowadzone spisy. Uzyskane na ich podstawie opracowania i analizy zostaną wykorzystane w pracach nad planowaniem rozwoju kraju oraz poszczególnych miast, gmin, województw i regionów Uzyskane wyniki będą też przydatne w procesie integracji z Unią Europejską.
Spisy przeprowadzone będą przez specjalnie przeszkolonych i zaprzysiężonych rachmistrzów (osoby wiarygodne i posiadające odpowiednie kwalifikacje). Każdy rachmistrz posiada legitymację ze zdjęciem, upoważniającą do wykonania czynności spisowych, wystawioną przez dyrektora urzędu statystycznego.
Zgodnie z postanowieniami ustaw spisowych wszystkie osoby podlegające spisom obowiązane są do udzielenia rachmistrzom ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzach spisowych. Są to m.in. pytania o: datę urodzenia, płeć, stan cywilny, miesiąc i rok zawarcia małżeństwa, poziom wykształcenia, aktywność zawodową, zawód i rodzaj wykonywanej pracy oraz warunki mieszkaniowe: liczbę izb, powierzchnię użytkową mieszkania, wyposażenie w urządzenia techniczno - sanitarne.
Rachmistrze spisowi mają obowiązek spisać wszystkie osoby stale zamieszkałe, zarówno obecne jak i nieobecne, w tym cudzoziemców niekorzystających z immunitetów, a także osoby czasowo przebywające w mieszkaniu - według stanu w dniu 20 maja 2002 r. o godz. 24:00.
Informacje będą zbierane na podstawie udzielanych odpowiedzi - bez konieczności okazywania jakichkolwiek dokumentów. Odpowiedzi na pytania winna udzielić każda z osób spisywanych, a jeżeli nie jest to możliwe, w jej imieniu, inna osoba pełnoletnia wspólnie zamieszkała.
Wszystkie informacje uzyskane w trakcie spisów są chronione tajemnicą statystyczną, co oznacza, że będą one wykorzystane wyłącznie do zestawień, opracowań i analiz statystycznych. Nigdy i nikomu spoza statystyki nie zostaną udostępnione.
|